امروز : ۱۴۰۰/۱۰/۲۷

ارائه خدمات درمانی پیشرفته در یک محیط آرام، پویا و کارآمد مبتنی بر پایبندی به ارزش های انسانی

سرویس هاپیوندهای سایت

پیام

 

پنج درمان طبیعی برای تجربه خواب خوب

بنابر گزارش انجمن خواب آمریکا، از هر سه بزرگسال در این کشور، یک نفر بی‌خوابی گاه به گاه را تجربه می‌کند، در شرایطی که از هر 10 نفر، یک نفر به بی‌خوابی مزمن مبتلاست. در شرایطی که بیشتر ما خواب خوب شبانه را برای بهره‌مندی از فواید کوتاه مدت مانند هوشیاری بیشتر در روز بعد مورد توجه قرار می‌دهیم، این نکته را نیز باید مد نظر داشت که خواب کافی برای سلامت انسان ضروری است. طی مدت زمانی که خواب هستیم، بدن روند ترمیم و بازسازی خود را دنبال می‌کند که می‌تواند به بهبود هر چیزی از درمان بیماری‌های مزمن تا مدیریت وزن کمک کند.
میزان خواب مورد نیاز برای هر فردی متفاوت است، اما بیشتر مردم حداقل به هفت ساعت خواب شبانه برای حفظ سلامت بدن و روان خود نیاز دارند. زمانی که به میزان کافی نمی‌خوابیم یا کیفیت خواب ما مطلوب نیست، سلامت‌مان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در حقیقت، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که شرایط ضعیف خواب می‌تواند امید به زندگی را کاهش داده و خطر مشکلات سلامت جدی مانند چاقی، دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهد.
خبر خوب این است که شما می‌توانید اقداماتی را در راستای تجربه خواب خوب و راحت شبانه مد نظر قرار دهید. روش‌هایی طبیعی برای کمک به بهبود کیفیت و مدت زمان خواب وجود دارند که عوارض جانبی مصرف داروهای خواب‌آور رایج را نیز به همراه ندارند.

ورزش
ورزش روزانه در زمان مناسب(به‌عنوان مثال، چندان به زمان خواب نزدیک نباشد) یکی از بهترین چیزهایی است که می‌توانید برای تجربه خواب خوب شبانه مد نظر قرار دهید. ورزش کردن به تنظیم ریتم شبانه‌روزی طبیعی بدن کمک می‌کند که به بهبود شرایط خواب منجر می‌شود. بنابر گزارش بنیاد ملی خواب آمریکا، ورزش می‌تواند از طریق کاهش علائم اضطراب و افسردگی، شرایطی که با اختلال در خواب پیوند خورده‌اند، به بهبود بی‌خوابی نیز کمک کند. فعالیت جسمانی روزانه به کاهش کورتیزول، یکی از هورمون‌های اصلی استرس در بدن انسان، نیز کمک می‌کند.
بهتر در ساعات نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید زیرا ممکن است نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته باشد. در همین راستا، انجام 30 دقیقه ورزش روزانه هنگام صبح یا بعدازظهر توصیه می‌شود.

منیزیم
منیزیم به دلایل بسیاری برای سلامت انسان ضروری است که از آن جمله می‌توان به بهبود شرایط خواب و کاهش استرس اشاره کرد. جای شگفتی نیست که کمبود منیزیم می‌تواند به خواب بی‌کیفیت منجر شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف منیزیم حتی به بهبود بی‌خوابی که به عنوان دشواری در به خواب رفتن و خواب باقی ماندن تعریف می‌شود، نیز کمک می‌کند. مصرف حدود 400 میلی گرم منیزیم در قالب مکمل پیش از خواب برای بهبود شرایط استراحت شبانه ایده‌آل است. همچنین، شما می‌توانید مواد غذایی سرشار از منیزیم مانند اسفناج، دانه‌های کدو تنبل، و بادام را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

نور خورشید
آیا می‌دانستید که کمبود مواجهه با نور خورشید ممکن است در کیفیت خواب شما اختلال ایجاد کند؟ قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای تنظیم ریتم شبانه‌روزی که به عنوان ساعت داخلی بدن نیز شناخته می‌شود و فرآیندهای بیولوژیکی از جمله خواب را کنترل می‌کند، بسیار مهم است. پژوهش‌های علمی نشان داده‌اند که کمبود نور در محیط کار می‌تواند به کیفیت پایین خواب و همچنین اختلالات خواب منجر شود که می‌تواند اثرات منفی بیشتری بر سلامت انسان به همراه داشته باشد.
به‌طور کلی، ما می‌توانیم از قرار گرفتن در معرض نور خورشید طی روز سود ببریم، حال چه در حال ورزش کردن باشیم، چه در حال ناهار خوردن باشیم و یا اطراف محل کار یک پیاده‌روی کوتاه انجام دهیم. اگر در اداره‌ای کار می‌کنید یا در خانه‌ای زندگی می‌کنید که نور طبیعی به آن راه ندارد، افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید هرچه بیشتر اهمیت می‌یابد.

مواد غذایی حاوی تریپتوفان
تریپتوفان که به نام ال‌ تریپتوفان نیز شناخته می‌شود یک اسید آمینه اساسی است که بدن از آن برای تولید انتقال دهنده‌های مغزی تنظیم کننده خواب به نام سروتونین و ملاتونین استفاده می‌کند. تریپتوفان به نظر می‌رسد دارای اثرات آرامش بخش طبیعی است، از این رو می‌تواند به خواب بهتر نیز کمک کند.
گوشت بوقلمون سرشار از تریپتوفان است و از دیگر مواد غذایی حاوی این اسید آمینه مهم می‌توان به گوشت مرغ، ماست، اسپیرولینا، مغزهای خوراکی مانند بادام هندی و گردو، و دانه‌های خوراکی مانند کدو تنبل و آفتابگردان اشاره کرد.

روغن‌های اساسی
روغن‌های اساسی به‌صورت مستقیم از پوست، گل، میوه، برگ، دانه، یا ریشه یک گیاه یا درخت استخراج شده‌اند. این روغن‌ها به‌واسطه فواید سلامت مختلف خود مشهور هستند که از آن جمله می‌توان به بهبود خواب اشاره کرد. زمانی که موضوع خواب خوب شبانه مطرح می‌شود، استشمام رایحه برخی روغن‌های اساسی می‌تواند به کسب آرامش و خواب راحت‌تر کمک کند. برای تجربه استراحت خوب و راحت شبانه می‌توانید استفاده از روغن‌های اساسی اسطوخدوس، رز، و بابونه رومی را مد نظر قرار دهید.

منبع:
فریاد

ارسال نظر


Template Design:Dima Group
084-33341036
084-33341036
info@asiamc.ir
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به مرکز پزشکی آسیا می باشد .