امروز : ۱۴۰۰/۱۰/۲۷

ارائه خدمات درمانی پیشرفته در یک محیط آرام، پویا و کارآمد مبتنی بر پایبندی به ارزش های انسانی

سرویس هاپیوندهای سایت

پیام

 

مهمترین علل شکستگی و لق شدن دندان ها

علل متعددی در بروز مشکل لق شدن و شکستگی دندان نقش دارند. بعضی از بیماران دچار پیش زمینه ژنتیک عفونت لثه‌ها هستند که لازم است این افراد از نظر وضعیت سلامت خانوادگی بررسی شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان قطعاً می‌تواند خطرات بروز عفونت لثه‌ها را کاهش دهد. گرچه جرم‌های دندان بطور مستقیم عامل بروز بیماری نیستند اما محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌کنند.
سلامت عمومی فرد نیز نقش مهمی در این باره دارد. به عنوان مثال افراد دیابتی بیش از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند. البته عفونت دندان بر وضعیت سلامت عمومی نیز تأثیر می گذارد و بخصوص افراد مبتلا به ناراحتی های قلبی عروقی، دیابت و خانم های باردار بیشتر در معرض خطر هستند.
سن نیز عامل دیگری است و معمولاً افراد در سنین 30 تا 40 سال برای رفع این مشکل به دندان پزشک مراجعه می کنند. استعمال دخانیات را نیز نباید فراموش کرد، زیرا عامل بسیار مهمی در پیشرفت عفونت لثه هاست و سرانجام اینکه مسواک های خیلی زبر و مسواک زدن محکم نیز می تواند بتدریج به بافت لثه آسیب برساند.
همچنین بخوانید : روش مراقبت از دندان با نکات کلیدی و بسیار کاربردی
عواملی باعث شکستگی و لق شدن دندان می شود که اگر به صورت اورژانسی و به موقع به دندانپزشک مراجعه شود، می توان جهت حفظ دندان اقدام کرد.
مسئول اجرایی علمی اندو، در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با موضوع اِندو اظهارداشت:اِندو تخصصی از دندانپزشکی است که با مورفولوژی، فیزیولوژی و پاتولوژی پالپ دندان و همچنین انساج اطراف دندان ارتباط دارد.
وی با اشاره به اینکه برخی از مردم به غلط از واژه های عصب کِشی و یا عصب کُشی استفاده می کنند، عنوان کرد:درست آن درمان ریشه دندان و یا اِندو نام دارد، همچنین برای موفقیت در درمان ریشه، یک دندانپزشک باید به علوم پایه آناتومی، مورفولوژی و پاتولوژی دندان و انساج اطراف آن تسلط کامل داشته باشد.
مسئول اجرایی علمی اِندو، در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت:دردها و گاهاً حساسیت های دندانی و ضربات وارده به دندان می تواند اغلب به درمان ریشه دندان منتهی شود. البته گاهی بیماران بدون علائم خاصی به کلینیک مراجعه میکنند و پس از انجام رادیوگرافی و ارزیابی کلینیکی، نیاز به درمان ریشه تشخیص داده می شود.
وی اظهارداشت:صدمات ورزشی، تصادفات و به ویژه زمین افتادن در کودکان می تواند منجر به شکستگی و لق شدن دندان شود که اگر به صورت اورژانسی و به موقع به دندانپزشک مراجعه شود با طرح درمان های صحیح و یک درمان ریشه خوب می توان جهت حفظ دندان اقدام کرد.
سهولت در اِندو با پیشرفت تکنولوژی
وی عنوان کرد:امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به بازار آمدن دستگاه های دیجیتال همچون رادیوگرافی و یا ابزاری که استفاده از فایل های دستی را محدودتر کرده(فایل های روتاری ) و اپکس فایندرها می توان جهت تشخیص انتهای ریشه، طول کانال، موقعیت فایل در کانال ها و مواد پرکردن ریشه از این تکنولوژی های نوین بهره مند شد و این مهم کمک بزرگی در جهت سهولت درمان بوده و باعث کاستن مراجعات متعدد بیماران تحت درمان ریشه به مطب ها شده است.
وی در ادامه بیان داشت:اگر فرد در مراحل اولیه پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه کند هم درمان ساده تر و هم ترمیم دندان راحت تر انجام خواهد شد و با استفاده از مواد دندانی همچون آمالگام و کامپوزیت تاج دندان بازسازی می شود و طول عمر دندان افزایش می یابد ولی اگر نسج زیادی از دندان از بین رفته باشد پس از درمان ریشه برای نگه داشتن دندان از روش های دیگر ترمیم همچون پُست و در انتها از روکش میتوان استفاده کرد.
مسئول اجرایی علمی اِندو، در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران خاطرنشان کرد:استفاده از روش ها و ابزار درمانی مناسب در این زمینه برای اینکه دندان سالیان سال بتواند برای فرد کارایی داشته باشد و درمان ریشه را نیز به خطر نیاندازد، بسیار حائز اهمیت است.
گفتنی است؛دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تا 22 دی ماه سال جاری و به مدت 4 روز در مرکز همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.

بیست و یکم دی ماه 96

ارسال نظر


Template Design:Dima Group
084-33341036
084-33341036
info@asiamc.ir
کليه حقوق اين وب سايت متعلق به مرکز پزشکی آسیا می باشد .